Turkcell VINN E3131Cs2 Bilgisayar Nasıl Yüklenir?

Turkcell VINN E3131Cs2

VINN ile dizüstü bilgisayarınızla Turkcell’in kapsama alanındaki her yerden zaman ve mekan sınırlaması olmadan internete bağlanabilir. e-postanızı okuyup cevaplayabilir, dilerseniz kurumsal app’nizi tanımlayarak şirket ağınıza erişebilirsiniz.

VINN’ın KURULUMU

Öncelikle;

Eğer işletim sistemniz Vista veya üstü ise(Vista Windows 7,8) Başlat menüsünü tıklayınız. Menünün altında “dosya veya program ara ” kısmına gelip tıklayın ve “Ağ Bağlantıları” yazıp Enteri tıklayın. Bilgisayar ikonlu ağ bağdaştırıcılarının olduğu bir sayfa açılacak. Ağ Bağdaştırıcısı bir veya birden fazla olabilir. Her birinin üstüne gelip sağı tıklayarak  “Devren Dışı Bırak”ı tıklayın. Aksi taktirde Pcniz  hem VINNı hemde ethernet bağdaştırıcısını gördüğünden internete bağlanamazsınız.

Sırasıyla Başlat menüsünü tıklayın sonra denetim masasını, sonra “Ağ Bağlantısı”i tıklayın. Açılan sayfada sol tarafta “Ağ bağlantılarını görüntüle”yi tılayın.  Bilgisayar ikonlu ağ bağdaştırıcılarının olduğu bir sayfa açılacak. Ağ Bağdaştırıcısı bir veya birden fazla olabilir. Her birinin üstüne gelip sağı tıklayarak  “Devren Dışı Bırak”ı tıklayın. Aksi taktirde Pcniz  hem VINNı hemde ethernet bağdaştırıcısını gördüğünden internete bağlanamazsınız.

VINNI bilgisayarınıza takınız. İşletim sistemi VINNI otomatik olarak görür ve kurulumu başlatır.

Kurulum tamamlandığında VINN web yönetim sayfası görüntülenir ve VINN ağa otomatik olarak bağlanır. Web Yönetim sayfası VINNI bilgisayara her takışınızda otomatik olarak algılayacaktır.

 

OLASI SORUNLAR

Bilgisayar VINNın otomatik olarak başlatmazsa, Bilgisayarıma girip Hİlinki tıklayınız ve dosyanın içinden AutoRun.exe dosyasını bulup  çift tıklayarak çalıştırı.(NOT: Bilgisyarınız bu dosyayı virüs olarak algılayabilir. bunun için antivirüs programınızı inaktif etmelisiniz. (sağ altta bulunan antivirüs ikonun üsüne gelip sağ tıklayın ve çıkış-exiti deyin.))

Halen Ağa Bağlı değilseniz, aygıt durumunu kontrol etmek için internet tarayıcınızı(oprera, explorer, chorme, firefox….) çalıştırıp adres çubuğuna 192.168.1.1 yazın. Eğer sayfa görüntülenemiyor ise VINNI bilgisayardan çıkarıp tekrar takın ve  aynı işlemleri deneyin.

Bütün bu işlemlerden sonra VINN Çalışmıyor, USB görmüyor ise VINN içindeki PC yi görme dosyaları bozulmuş olabilir. Bu durumda VINNınızı en yakın TURKCELL İletişim Bayisine götürünüz.

UFAK BİR HATIRLATMA;  eğer olurda Bir gün VINNdan vazgeçer ve TTNET İnternet veya kablolu – kablosuz internet kullanmaya başlarsanız sayfanın başında belirttiğim ağ bağdaştırıcısını “devre dışı bırak” dediğiniz için bağlanmaz. Bunun için Ağ bağdaştırıcısı sayfasına tekrar girip sağı tıklayıp “Etkinleştir”i tıklamalısınız.

EĞER BAĞLANTI SORUNUNUZ OLURSA VEYA BAĞLANAMAZSANIZ SAYFANIN EN ALTINDA BULUNAN YORUMLAR KISMINDAN BANA YAZABİLİRSİNİZ.

YORUMLARINIZ ESİRGEMEMENİZ DİLEĞİYLE ESEN KALIN…….

 

18 thoughts on “Turkcell VINN E3131Cs2 Bilgisayar Nasıl Yüklenir?

 1. benim vınnın kurulumunu kaldırdım tekrarda yükleyemiyorum napcam :(((( sanırım cihazın güncellenmesi gerekiyormuş nasıl yapabilirim yardımcı olabilirmisiniz bana… 4 gündür giiremiyorum vından internet paketi almaktan telefona anam ağladı off yaa :(( bir ay gününü gördüm vınnın şimdi ise böyle oldu :((

  1. makalede vınn kurulum ve bağlantı sorunların nedenleriyle ilgili tüm olasılıkları yazmaya çalıştım. Bidaha dikkatle okuyun umarım sorununuzu ç
   özebilirsiniz.

 2. vınn 3gden baglanmıyor daha önce kullanıyordum son 10 gündür 3den baglanmıyor internete gsn den baglanıyor fakat cok yavas hic birsey yapamıyorum

 3. merhabalar vınn ilk 1ay harıka calısıyodu dün gece birden gitti vını tekrar taktıgımda bsy deişmedi 192.168.1.1 girdiğimde ise sayfa görüntülenmıyor diyor.Bilgisayarıma girdim Hİlink die bsy yoktu bende ne önersın benım ıcın ?

 4. merhabalar vınnımın şifresini giriyorum bağlan dedikten sonra uzak masa üstüne bağlanamıyor die uyarı geliyor bağlanamıyorum.vıını tekrar kurmaya çalışıyorum ama olmuyor ne yapmam gerekiyor?

 5. VINN e 3131Cs-2 cihazını notebuğa her taktığımda benden PIN kodunu sorsun istiyorum. Soruyordu zaten. Ama önceden işaretlenmiş “bir daha PIN sorma” anlamına (anlam bu, kutucuğun yanındaki kelimeler farklı olabilir) gelen kutucuktaki işareti her seferinde kaldırıyordum. Bir kere o işareti kaldırmayı unuttum. Şimdi VINN cihazını takınca PIN sormuyor. Ama ben her taktığımda sorsun istiyorum. Ne yapabilirim. Saygılarımla…

 6. Ok hocam dediğini yaptım ve VINN ı taktığımda şimdi PIN şifre soruyor. Teşekkür ederim. Birde sinyalin daha güçlü alınması için VINN ın ve dolayısı ile bilgisayarın cam kenarına yakın olması öneriliyor. Bilgisayar cam kenarına gidince üşütüp hasta olucam. USB uzatma kabloları ile VIN ı cam kenarına yaklaştırdım. Ama bu durmdada da biraz fazlaca bağlantı kesiliyor. !,5 metrelik 3 tane USB uzatma kablosu kullandım. Ama sık sık bağlantı kesildiğinden şu an notbukumun USB girişine taktım VIN ı.

  Çok anlamam ama elektrikte kullanılan uzatma kabloları çok işe yarıyor. uzat uzatabildiğin kadar. USB uzatma kabloları niye aynı başarıyı göstermiyor acaba?

  1. sorununuzun çözüldüğüne sevindim. sinyal gücüne gelince aradaki kabloların uzunluğu artıkça veride azalma olur. bu durumu müşteri hizmetleriyle görüşünüz.

 7. Hocam bende e 3131CS-2 var direk tarayıcıdan bağlanyor.Ben bunu nasıl çevirmeli bağlatı ile kullanabilirim?

  1. XP İÇİN
   1 – Explrerer sağ klik – Bağlantılar
   2 – kur- yeni bağlantı sihirbazına hoş geldiniz – ileri tuşuna bas
   3 – internete bağlan
   4 – bağlantımı ben ayarlayayım
   5 – çevirmeli ağ modemi kullanarakl bağlan – ileri
   6 – ıss adı na 145 yazın
   7 – telefon no ya 8.35 yaz
   8 -kullanıcı kodu şifre ve parolanı gir. ve bağlan

 8. Hocam yapamadım cihazı modem olarak görmüyor e postama msj atarmısın oran detaylı konusabiliriz

 9. iyi günler ,üç ay önce satın aldığım vınn modem bilgisayar tarafından aniden görünmez oldu.başka bilgisayarlarda denedim sonuç aynı olunca servise gönderdim.on iki gün serviste kaldıktan sonra bugün aldım.bilgisayar bu sefer CD drive olarak görüyor.eject yapıyorum herhangibir aksiyon yok.sorun ne olabilir?şimdiden teşekkürler…

  1. Bilgisayar VINNın otomatik olarak başlatmazsa, Bilgisayarıma girip Hİlinki tıklayınız ve dosyanın içinden AutoRun.exe dosyasını bulup çift tıklayarak çalıştırı.(NOT: Bilgisyarınız bu dosyayı virüs olarak algılayabilir. bunun için antivirüs programınızı inaktif etmelisiniz. (sağ altta bulunan antivirüs ikonun üsüne gelip sağ tıklayın ve çıkış-exiti deyin.))

 10. Benim modeme güncelleme gelmişti yaparken iptal ettim ve şimdi her seferinde sunucu bulunamadı hatası veriyor. İnternete giriyorum ama kotama bakamıyorum. Bunun çözümü için galiba yazılımı gerekiyor. Bunu nereden bulabilirim ?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir